5 günde İngilizce programına genel bakış ve programın işleyiş şeması

18-06-07CaddeL2 copy

5 günde İngilizce programına genel bakış ve programın işleyiş şeması.5 günde İngilizce programını özetlemek gerekirse şunlar söylenebilir; 5 günde İngilizce programı ilk olarak Bulgaristan’da 1960’lı yıllarda kullanılmıştır. 5 günde İngilizce programı Bulgar uzmanlar tarafından ajanlara kısa zaman içerisinde İngilizce öğretmek amacıyla geliştirilmiştir. 5 günde İngilizce programı kullanılış amacı itibari ile oldukça başarılı olmuştur.

Fakat 5 günde İngilizce programı uzun yıllar Bulgaristan içerisinde kalmıştır. 5 günde İngilizce programının Bulgaristan içerisinde uzun zaman kalmasının nedeni ise soğuk savaş döneminin 1990’lı yıllarda sona ermesidir. Soğuk savaş döneminin geride kalması ile birlikte 5 günde İngilizce programı Avrupa’ya geçiş yapmıştır. Almanya’ya geçiş yapan 5 günde İngilizce programı, burada Maximillian Üniversitesi tarafından onaylanmıştır. Oldukça ciddi sir eğitim kurumu olan bu üniversitenin onayı bir anda 5 günde İngilizce programının ilgi odağı olmasına neden olmuştur. Akabinde de UNESCO tarafından 5 günde İngilizce programının desteklendiği açıklanmıştır. Bu durum Tüm Avrupa’nın dikkatinden de kaçmamış 5 günde İngilizce programı birçok ülke tarafından incelenmeye alınmıştır.

 

Ülkemizde ise o yıllarda İngilizce öğrenimi konusunda ciddi sıkıntılar yaşanmaktadır. Uzun zamanlı kurslarda başarı oranı oldukça düşük seviyededir. Kurslara başlayan çok insan kısa süre sonra dil kurslarını terk etmektedir. Bu durum o yıllarda Alta Eğitim’in de gözünden kaçmamıştır. Alta Eğitim yetkilileri yaşanan sıkıntılar son vermek amacıyla Avrupa’da bir arayışa girişir ve 5 günde İngilizce programı bu arayışın ardından ülkemize getirilir.

 

5 günde İngilizce programı öncesi de program zamanı kadar önemlidir. 5 günde İngilizce programı öncesi yapılan testlerin ışığında bireyler için yol haritası belirlenmektedir. Dil öğrenimindeki tüm faktörler bu süreçte değerlendirilmektedir. Her bireye bi değerlendirme süresinin ardından bir yol haritası belirlenmekte ve sonrasında bu haritaya göre hareket edilmektedir. Yani 5 günde İngilizce programın da uzun zamanlı kurslarda olduğu gibi tek bir metot yoktur. Her bireye için ayrı metot oluşturulmaktadır. 5 günde İngilizce programının hazırlık aşaması tamamlandıktan sonra da bir kahvaltı ile program başlamaktadır. 5 günde İngilizce programı başladıktan sonra Türkçe konuşmak, cep telefonu ve benzeri teknolojik aletleri kullanmak kesinlikle yasaktır.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply